Dużymi krokami zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, a te nie mogą odbyć się bez tradycyjnych potraw, podczas których królują śledzie, serwowane w różnej postaci. W oleju, z kolendrą, w occie, w sosie pomidorowym, to tylko nieliczne pomysły na ich przyrządzenie. Nieważne na jaką oprawę się zdecydujemy, ważne jest, by wybrać śledzie najlepszej jakości takie jak matiasy, które są niezwykle pożądane, zwłaszcza w okresie świątecznym.
Czym jest prawdziwy matjas?
Sklepy w okresie bożonarodzeniowym wypełniają się śledziami a’la matjas. Jednak takie ryby niewiele mają wspólnego z prawdziwym matjasem. Matjasy są to młode śledzie, o wyjątkowo delikatnym mięsie, które jeszcze nie odbyły tarła. Ich nazwa pochodzi od holenderskiego słowa ‘maagdenharing’, które oznacza ‘śledź dziewiczy’. Mięso tych ryb charakteryzuje się intensywniejszym różowym kolorem, niż ma to miejsce w przypadku zwykłego śledzia. Dodatkowo są o 15-20 procent bardziej tłuste i znacznie mniej słone, dlatego szybciej się psują i trzeba jeść je na świeżo.
Te wyjątkowo smaczne ryby dostępne są wyłącznie w Morzu Północnym i łowi się je przez bardzo krótki okres, mniej więcej od maja do czerwca. Najczęściej ze względu na występowanie spożywa się je w Niemczech, Holandii i Norwegii, a więc w krajach, w których są łowione. W Holandii nawet doczekały się własnego święta, które ma miejsce przed Zielonymi Świątkami. Z tej okazji serwowane są w formie filetów połączonych fragmentem kręgosłupa przy ogonie. Najczęściej podawane są w towarzystwie aromatycznej cebulki.
Śledź to samo zdrowie
Niezależnie czy podawane są ze śmietaną, octem czy cebulką, mają liczne właściwości i wartości odżywcze. Śledzie bogate są w witaminy, białko i mikroelementy. Mimo tego, że zaliczane są do tłustych ryb, to wcale nie posiadają wiele kalorii, dlatego mogą znaleźć się w jadłospisie diety odchudzającej.
Aż 70 proc. tłuszczu ryby stanowią nienasycone kwasy tłuszczowe, m.in. kwasy omega-3, które wspomagają odporność, zapobiegają chorobom serca, obniżają poziom cholesterolu. Dodatkowo regulują ciśnienie tętnicze krwi, wzmacniają kości i pozytywnie działają na wzrok, a także przyśpieszają przemianę materii i spalanie tłuszczu oraz działają przeciwdepresyjnie, wzmacniają koncentrację i pamięć.
Są bogatym źródłem witaminy D, A, E, która ma działania przeciwmiażdżycowe, dlatego zalecane są osobom z chorobami układu krążenia. Śledzie zawierają również sporo witaminy B6, B12 oraz żelazo, miedź, fosfor, jod i cynk.